banner27

                Hedefimiz; öğrencilerin niteliksel açıdan en iyi şekilde gelişmelerini sağlamak, onlara başarma inancını kazandırmak, yüksek başarı için gereken bilgi donanımını en iyi yöntemlerle sunmak, kaliteli ders materyalleri hazırlamak ve uygulamak, eğitimde ve öğretimde sürekli gelişmeyi planlamak, tecrübe paylaşımlarıyla işlevsel eğitimciler yetiştirmek, etkin yönetim birimlerinin oluşmasını sağlanmak, aktif rehberlik servislerini geliştirmek, dinamik ve yeniliklere açık bir anlam ve bağlam hazırlamak, eğitimde ülkemizin kalkınmasını öncelemek, bireyin memnuniyetini ön planda tutmak, her bir bireye başarının verdiği doyumu yaşatmak, geleceği önceden görebilmek ve yarınları bugünden planlayabilmek gibi yapılandırmacı plan ve değerlerimiz olmalıdır. Bunun için de profesyonellik, çalışkanlık, sorumluluk, yenilenmek ve üretken düşünceler üretmek ve kalite anlayışına sahip olmak gerekir.

      Değişimlere her an hazır olup ilkeli kriterlerimiz olmalıdır. Eğitimde şahıslardan daha çok, ürün ve hizmet kalitesi ön planda olmalıdır. Kişiler arası iletişimde uyum ve sevginin gücü oldukça etkilidir. Eğitimcilerimiz duygusal zekâlarını kullanmalıdırlar. “Önce insan” anlayışından hareket etmelidirler. Amacımız, sönükleşen ve yoran eğitimimizi yerde kaldırmalıyız. Yeniliği yakalamalıyız ve gelişim sürecinimizi planlamalıyız.

Bilgi toplumunun gereklerini yerine getirmeliyiz. Her bir bireyin verimlilik programlarını ve etkinliklerini düzenlenmeliyiz. Ölçemediğinizi geliştiremezsiniz. Ölçme değerlendirme bireyin çalışma davranışlarını ölçer ve sonuçlandırır. Rehber öğretmeler, birebir veli görüşmeleri yapmalıdırlar ve yönlendirme önerilerinde bulunmalıdırlar. Öğrencinin gelişimine ilişkin yeterli bilgiler verilmelidir. Eğitim uzmanları gözetiminde öğrenciler geleceğe hazırlamalıdırlar. Eğitim ve öğretim, öğrencinin öğrenme stillerindeki farklılıklar göz önüne alınarak belirlenmelidir. Öğrenciye, kendi öğrenmesinden sorumlu olduğu bilinci verilmelidir. Başarısızlıklar yargılanmamalı ve nedeni araştırılmalıdır. Başarısızlığa yol açan etkenler belirlenerek çözüm önerileri sunulmalıdır. Homojen öğretim imkânı sunulmalıdır.

Ödevler, ölçme değerlendirme birimlerince denetimleri yapılmalıdır. İşlenen konulara yönelik kısa ve uzun süreli hafıza göz önünde bulundurularak ödevler verilmeli ve sınavlar yapılmalıdır. Öğretmenlerin dersleri daha etkili hâle getirilebilmesi için; beden dili, hızlı okuma teknikleri, diksiyon ve kişisel imaja yönelik eğitimler düzenlenmelidir. Eğitim ve öğretim, bireyi yönlendirerek yenilik peşinde olmalıdır. Gelişim disiplini, kendisinden olmalıdır. Katılımcı ve alternatif yaklaşımlara açık bulunmalıdır. Gülümseyen bir ciddiyet sağlanmalıdır. Yeni amaçlar ortaya konulmalı ve doğru işler yapılmalıdır. Güven esas alınıp birey başarıya götürülmelidir. Bilgi yayılmalı, hataları düzeltilmelidir. Öğrenci korunmalı, sorunları çözümlenmelidir. Öğrencinin potansiyeli ortaya çıkarılmalıdır. Her şeyin mükemmel olamayacağı bilinmeli, sürekli iyileştirme yolunda ilerlenilmelidr.

Eğitimin özleminde, sıfır hata olmalı; ilerlerken her an aşama kaydettiğini görmelidir. Kalite bilincini ülkemizde yaymalıdır. Kalite düzeyine rekabet gücü kazandırmalı, başarı sevincini öğrencilerle paylaşarak motivasyon sağlamalıdır. Kalite, bir saygı ve nezakettir. Bilgiyi paylaşılarak artırılır. Okullarımız, öğrenciyle var olmaktan mutluluk duymalıdırlar. Okul idarelerimiz ve öğretmenlerimiz öğrencisini dinleyip ona zaman ayırmalıdırlar. Öğrenciye güven aşılayıp âdil davranmalıdırlar. Okullarımız işlerini zamanında yapmalıdırlar ve öğrencileriyle gurur duymalıdırlar. Tarafsız ve ön yargısız bulunmalıdırlar. Bilgelik ve evrensellik içinde anlayış geliştirilmelidir. Kararlı, çekincesiz ve etki altında olmamalıdırlar. Sürekli ileriyi gösterip ve değişimi fark etmelidirler. Sorumlulukları paylaşıp öğrencinin görüşlerine değer vermelidirler. Okullarımız, kişisel gelişimi öncelemelidirler ve öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarmalıdırlar. Öğrencilerin başarılarını zaman zaman ödüllendirmelidirler. Milli Eğitim Bakanlığı’nın temel amaçları doğrultusunda; millî, manevî, kültürel ve bilimsel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; aklı pozitif ilimlerle, gönlü insan sevgisiyle dolu, ailesini, vatanını ve milletini seven, farklılıkları zenginlik olarak kabul eden, iyi bir insan olmanın yanında insanlığa sevgi besleyen, herkesi kendi konumunda kabul eden bir nesil yetiştirmek olmalıdır.

     Bireyleriyle sağlıklı iletişim kurabilen, sorumluluk alabilen, kendine güvenli, üretken ve gelişmelere açık, kendisi ve toplumuyla barışık, teknolojik gelişmeleri takip eden, öğrenmeye meraklı, ülkesine sahip çıkan bireyler yetiştirerek geleceği önemseyen ilkeli, ileriyi gören, dinamik, donanımlı, sıcak iletişim kurabilen gelişmiş insan potansiyelini üretmek temel hedefleri olmalıdır.

      Yani kısaca güvenilir, başarılı, mutlu ve erdemli bireyler yetiştirmeliyiz.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.