banner27

   

    Devletin en küçük birimi olarak kabul edilen köyler, yerleşenlerinin, belirli bir coğrafyaya yerleşmiş, doğal çevre ile ilişkili, genellikle tarımsal üretim ve hayvancılığın olduğu, geleneklere sıkıca bağlı ilişkilerin görüldüğü, yardımlaşmanın kuvvetli olduğu, üyeleri bireyleri arasında organik bağların bulunduğu ve güçlü tarihe sahip olan bir topluluktur.

      Yaşam biçimleri kültürel birikimleri bulundukları coğrafyasıyla doğrudan ilişkilidir Coğrafyanın getirdiği özellikler, yapılaşmada, giyim-kuş El sanatları olarak kabul edilen Yöresel Sanatlar, Kültürün izlerini taşır ve yöre insanıyla bütünlük sağlar. Yöre halkının yaşam biçimleri, coğrafyaları, inançları, ekonomik olanakları ve kültürleri hakkında bilgi verir. Tamamen bulunduğu coğrafyadan esinlenen ve insanıyla bütünleşen el sanatlarıyla köyler, ortamından kaynağını sağlayan, dış bağımlılığı olmayan ve kendine özgü el sanatlarıyla toplum kültür birikiminde önemli bir yere sahip olurlar. Bu özellikleriyle geçmişten geleceğe kültürel yapı hakkında ipuçları verirler.

                                   KÖY EVLERİ

     Köy evleri coğrafi olarak konumlandığı yerin tüm özelliklerini taşır ve kendine has yapı tarzları vardır. Kullanım amacının en önde olduğu bu yapılarda iklime göre yapı şekli, yönü, hava durumu, yağışlarda hesaplamalar bizlere birçok ipuçları verir. En önemli özellikte, doğanın sesine kulak verilerek karşısında değil yanında olmak gibi bir yöntem izlendiği görülür. Yöre coğrafyasıyla ilişkili ve tamamen özgün bu yapılar mirasımızın değerli parçaları arasında yer alır.

      GİYİM-KUŞAM

     Coğrafyanın iklimi ve Doğasıyla birebir örtüşür. Seçilen renkler, kullanılan desenlerde tamamen coğrafya ve kültür izleri görülür. Mevsimsel şartlar giyside kendisini gösterir. DANS ve MÜZİK Toplumsal kaynaşma, aynı dili konuşma, aynı duygu yapısına sahip olma çalışarak yorulan bedenleri dinlendirmek, Birlik ve beraberliği pekiştirmek amaçlı birçok dans bir arada olmanın çimentosu gibidir.

       EL SANATLARI

      Köylerde üretilen ve tamamen öz kültürü yansıtan el ürünleri bulunduğu kırsalın yaşayışından çıkan ve köyü yansıtan ürünlerdir. Yüzyıllardır değişmeyen dokusuyla üretilen bu eserler DIŞ KÜLTÜR ETKİSİ TAŞIMAYAN öz ürünlerdir.

       İnsanını ve dolayısıyla toplumun tamamını zenginleştiren ve moral değerleri güçlendiren, aidiyet duygusunu geliştiren el sanatları toplumsal bağlılık dinamiklerinin başında gelir. Desteklenmeli ve kültür mirasımızın kaybolmaması için tüm yerelde yaygınlaştırılmalıdır.

      Köy yerleşkelerinde, yöresine özgü eser üretimleri teşvik edilmeli. Marka değerler ortaya çıkarmak için yöresel miraslardan örnek alınmalıdır. Görüldüğü gibi yaşam için birçok gereksinimin ve faaliyet için her şeyin bulunduğu köyler yerinde ve tarzlarıyla baş başa kalmalarıyla, devlet yapısına yansıyan etkileriyle güçlü bir karakteristik özellik ortaya koyarlar.

       Böylelikle sadece yaşamından izler taşıyan, geleceğini kendi şekillendiren ve dış etkilerden uzak olan köy insanı ürettikleriyle orijinal el sanatlarıyla geçmişini geleceğe taşır. En değerli mirasını koruyarak bu mücadelesini sürdüren köy insanını ve sanatını korumak geleceğe güçlü bellekler bırakmak isteyen toplumlar bunu dikkate almalıdır.

       Böylece var olan öz geleceğe gururla taşınır. Toplumların zamana ve doğaya karşı verdikleri mücadelelerde zamana tanıklık eden eserler tarihleri hakkında önemli ipuçları verir. Zamanının tanıkları olarak kabul edilen eserlerde O an yaşananlar eserlere yansır.

         Bunların en önemlilerini de köylerde gerçekleşen yöresel sanatlarda görürüz. Tamamen özden çıkan bu ürünler yaşamla kaynaşmış hislerden oluşan ve insanının iç dünyasının samimi ürünleridir. Gördükleri ve hissettikleri, içinde yaşadıkları coğrafya, ürünlerinde etkilidir ve eserlerinin özünü oluşturur.

    Toplumsal barış ve moral değerlerin güçlü tutulması için Sanat ve Sanat uğraşları her zaman desteklenmelidir. Tamamen toplumun kültür mirasına izler bırakacak ve gururla yaşamından ve öz değerlerinden oluşan sanat uğraşı her birey için sağlanmalı algıyı ve aidiyet duygusunu geliştirecek biçimde yaygınlaştırılmalıdır.

       Toplumumuzun bir arada kalması ve umutla, varlığını güçlü değerlerle geleceğe taşıyan güçlü bireylerden oluşması her zaman en büyük hedefimiz olmalıdır.

          

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.