banner33

Künye

MEHMET AKYOL'UN BİYOGRAFİSİNE FOTOĞRAFLARDAN SONRA YER VERİLDİ 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         

 

 

 

 

 

 

 

                         MEHMET AKYOL

                  Kızılcahamam'ın Yukarıkese köyünde doğdu. Gazeteciliğe Adalet Gazetesinde 1970 yılında düzeltmen olarak başladı, daha sonra Barış, Sözcü, Meydan, Vakit, Anayurt gazeteleri başta olmak üzere birçok gazete ve derginin Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Bilahare bazı televizyonlarda moderatörlüğünü yaptığı çeşitli programlara imza attı.

     Daha sonra, Yeni Şafak Gazetesi’nde “ Kulis Arkası Notları ve Anadolu İzlenimleri ” başlıkları altında köşe yazarlığı yaptı.

       Bir süre Anadolu Basın Birliği Genel Sekreterliği görevinde bulundu, Basın Yayın Genel Müdürlüğü Seçici Kurul Başkanlığı, Boks Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Basın Sözcülüğü yaptı.

    Uzun yıllar TBMM'de parlamento muhabirliği yaptı ve hali hazırda TBMM serbest basın kartı hamili olarak çalışmalarını sürdürüyor.

         Ayrıca Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen SÜREKLİ BASIN kartı hamili. 

    Kırk beş yıla yakın bir zaman içinde geçirdiği siyasi ve gazetecilik yıllarındaki gözlemlerini, Özallı yılları ihtiva eden   “ BENİ ÇOK ARARSINIZ ” adlı kitabı,   “ Siyaset Çayırının Peşrevcileri ” ve  " Mahalli İdarelerde Reform Hareketleri " adlı kitapları ile kamuoyuna sundu. Her üç kitap da piyasada ciddi manada okuyucu buldu ve Akçağ Kitabevi tarafından basılıp dağıtımı yapılan kitaplardan 495 sayfalık  “ Beni Çok Ararsınız ”     3. Baskısını yaparken, “ Siyaset Çayırının Peşrevcileri ” ikinci baskısını yaptı.                                            

                                ***

    Anavatan Partisi'nin kurulmasıyla birlikte iki dönem (10 yıl) Ankara İl Genel Meclisi üyeliğine seçildi. Bu yıllarda en aktif rol aldığı kurumlar arasında    “ Kamu Yararına faaliyet gösteren Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Birliği Genel Başkanlığı ” oldu. ( 9 yıl )

      1994 seçimlerinde Anavatan Partisi'nden milletvekilliğine aday olup listede yerini aldı ama seçilemedi.

      ANAP döneminde Ankara İl Genel Meclisinde Grup Başkan Vekilliği, Meclis Başkan Vekilliği, Bütçe Komisyonu Başkanlığı, Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı yaptı.

                      ÖZALLI YILLAR

       Siyasi hayatının bir bölümünü Rahmetli Turgut Özal'ın başbakanlık döneminin son günleri ile Cumhurbaşkanlığı sürelerinde yanında geçirdi. Bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı Köşkünde özel toplantılar ve organizasyonlar yaptı.

     Özal'ın birçok yurtdışı ve yurtiçi gezilerine katıldı. Vefatından önce rahmetli Özal'ın kurmayı planladığı parti ile ilgili olarak istişare ettiği ve özel çalışmalar yaptığı isimler arasında yer aldı. Kısa bir süre (Mesut Yılmaz'ın ANAP Genel Başkanlığı, Mehmet Keçeciler 'in Teşkilat Başkanı olduğu dönemde ) Teşkilat İşleri Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu

                 AK PARTİ’DEN DE SEÇİLDİ

          2004 yerel seçimlerinde yeniden AK Parti'den Ankara İl Genel Meclisi üyesi seçildi. Bu görevi esnasında Meclis Başkanlığı, Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı, Bütçe Komisyonu Başkanlığı,  Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AR-GE Komisyonu Başkanlığı yaptı.

   HALİ HAZIRDA YAYIN HAYATINI SÜRDÜRDÜĞÜ MEDYA KURULUŞLARI

         Mehmet Akyol bu günlerde Başkent Ankara Medya Grup'a bağlı olarak, www.ankarameclisihaberleri.comwww.baskentlilerhaber.com, www.turkiyeanadoluhaber.com  Haber Merkezleri ve Haber sitelerinin sahibi ve Genel Yayın Müdürlüğünü yapmaktadır. Ayrıca, Birleşik Haber Ajansı Grubu, Ankara Meclisi Haberleri Grubu, Başkentliler Haber Grubu, Kulis Sonu Notları , Başkent Anadolu Platformu Haberleri Grubu'nun sahibi. 

    Bununla birlikte Başkentliler Haber ANKARA Gazetesi'ni ve HASLET  Dergisi’ni uzun yıllar yayınladıktan sonra, son yıllardaki ekonomik nedenlerle yayın hayatlarına ara verdi.

     SİVİL TOPLUK KURULUŞLARININ ÖNEMLİ İSMİ

     Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Birliğinin Kurucu Genel Başkanı, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON) 'un kurucusu olup uzun yıllar Genel Başkanlıklarını yaptı. Hali hazırda BAŞKON'un Onursal Başkanı ve Ankara Meclisi Derneği'nin ve Başkent Anadolu Platformu'nun Genel Başkanlığını yürütüyor.

    ANKARA MECLİSİ DERNEĞİ 4 hedef üzerine kurulmuştur 1- Okumak-okutmak, okutmayı yaygınlaştırmak 2-Çalışmak, 3- Üretim ve Verimliliği arttırmak, 4-Anadolu Düşüncesinin önemini kamuoyu ile paylaşmak ve Anadolu insanının hasletinin öneminin kavranmasını sağlamak.

 Bu bağlamda bilimsel toplantılar, yatırıma, verimliliğe yönelik organizasyonlar ve çalışmalar yapmakta olup yakın bir zaman içinde Ankara ve Anadolu’da hayırlı birçok yatırım olacağına inandığımız projelerin yapılmasına önayak olmakta ve bu vesile ile başta OKUMAK üzerine geliştirilen ( Okuma Alışkanlığını Yaygınlaştırma Projesi )  Şehirden Köye Dönüş Projesi, Üretim ve Verimliliğin arttırılması projeleri üzerinde çalışmalar yapan ve bu projeleri hazırlayıp sunan kuruluştur.

     ANKARA MECLİSİ BAŞKENT ANADOLU PLATFORMU 19 Sivil Toplum Kuruluşunun bir araya gelmesi ile kurulmuş bir teşkilattır.

       Yüksek İstişare Kurulunda Bakanlık, Milletvekilliği yapmış önemli isimler bulunmaktadır.

      Yüksek İstişare Kurulu Başkanları;

a- TBMM E.Meclis Başkan Vekili, E.İçişleri Bakanı MEHMET GAZİOĞLU     b- BAŞKON Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Bayındırlık E.Bakanı, ANAP E.Genel Başkan Yardımcısı CENGİZ ALTINKAYA

YÜKSEK İSTİŞARE KURULUNUN DİĞER İSİMLERİ:

 1- HASAN KORKMAZCAN  (TBMM E.Başkan Vekillerinden, 4 Dönem Denizli Milletvekilliği yaptı  5- BARLAS DOĞU ( Milli Savunma Eski Bakanı ) 6- ZEKİ SEZER ( DSP E.Genel Başkanı-Eski Devlet Bakanı ) 7- BEYHAN ASLAN ( ANAP Grup Başkan Vekilliği yaptı – 8- MEHMET ZEKİ ÇELİK ( RP Ankara İl Başkanlığı-Ankara Milletvekilliği)  9- ALAETTİN FIRAT ( İki Dönem Muş Milletvekilliği) 10- KEMAL  ALBAYRAK ( AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi-Kırıkkale E.Milletvekili )  11- GAFFAR YAKIN ( Afyonkarahisar E. Milletvekili ) 12- ERSÖNMEZ YARBAY  ( AK Parti Kurucular Kurulu Üyeliği, Milli Görüş Teşkilatlarının öncü ismi, İki dönem Ankara Milletvekilliği yaptı )13- VAHİT ERDEM  ( İki dönem Kırıkkale Milletvekilliği yaptı ) 14- HAMDİ ERİŞ ( 19.Dönem Ankara Milletvekili ) 15- YUSUF BACANLI  ( DYP Yozgat E.Milletvekili )   NURETTİN ÖZDEBİR  (Ankara Sanayi Odası E. Başkanı ) 16- ÖZDEMİR TURGUT ( Haymana Belediye Başkanı ) 17- ÇAVUŞ ASAN ( Emekli Hakim, Avukat )

 ONURSAL GENEL BAŞKAN Dr.ÖMER ÖZDOĞAN ( Siyaset Bilimcisi- İş Adamı )

ONUR KURULU BAŞKANI : ABDULKADİR SARI : İki Dönem İdareciler Derneği Genel Başkanlığı yaptı, Hatay, Van, Bingöl Eski Valisi )

                                    BİLİM KURULU

1- Prof.Dr. Hayrettin İvgin (Başkan ) 2- Prof.Dr. Anıl Çeçen 3- Prof.Dr. Hayrani Altınbaş  4- Prof.Dr. Naile Bilgili 5-Prof.Dr. Kadirhan Sunguroğlu  6- Prof.Dr. Ali Çayköylü  7-Prof.Dr.Ali Bilgili  8- Prof.Dr. M.Münir Atalar 9-Doç.Dr. Şeref Kavak 10- 17 ve 18.Dönem Muş Milletvekili (Akademisyen ) Alaettin Fırat  11- Emekli MEB Baş Müfettişi Cevdet Sezgin  12-Turan Teşkilatı Konfederasyonu Genel Başkanı Erkin Sabit, ( Bilgisaray Yüksek Mühendisi ) Erkin Sabit 13-MELİKE BAŞKAN ( Kurulun Koordinatörü)

           * YEREL YÖNETİMLER BAŞKANI İDRİS YAVUZ CENGİZ ( Eski Belediye Başkanı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi Üyesi )

                               ADALET VE HUKUK KURULU BAŞKANI

        Prof.Dr. Anıl Çeçen   ( Hukuk Adamı, Araştırmacı- Yazar )

                               EĞİTİM –ÖĞRENİM  KURULU

FUAT TURGUT ( BAŞKAN ) -CEVDET SEZGİN  -HÜSEYİN KAZAN  -KERİMAN GÖZALAN  SIRRI ER - SEBAHATTİN GÖKMEN - BİLAL BÜTÜN 

                OKUMAYI YAYGINLAŞTIRMA KURULU BAŞKANI

                                      Cevdet Sezgin    

         Mehmet Akyol’a ulaşmak için  0530 464 63 77 – Whapsapp Tel: 0532 169 63 77   e-mail: [email protected] ,   [email protected] [email protected]        

HABER SİTELERİ:  www.ankarameclisihaberleri.com, www.baskentlilerhaber.com, www.turkiyeanadoluhaber.com.

FECOBOOK HABER GRUPLARI :  1-Birleşik Haber Ajansı Grubu,   2-  Ankara Meclisi Haberleri Grubu, 3- Kulisarkası notları                                    4- Baskentliler Haber Grubu,