banner30

Künye

MEHMET AKYOL'UN BİYOGRAFİSİNE FOTOĞRAFLARDAN SONRA YER VERİLDİ 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

                                    MEHMET AKYOL KİMDİR ?...

                  Kızılcahamam'ın Yukarıkese köyünde doğdu. Gazeteciliğe Adalet Gazetesinde 1970 yılında düzeltmen olarak başladı, daha sonra Barış, Sözcü, Meydan, Vakit, Anayurt gazeteleri başta olmak üzere birçok gazete ve derginin Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Bilahare bazı televizyonlarda moderatörlüğünü yaptığı çeşitli  programlara imza attı.

     Daha sonra, Yeni Şafak Gazetesi’nde “ Kulis Arkası Notları ve Anadolu İzlenimleri ” başlıkları altında köşe yazarlığı yaptı.

       Bir süre Anadolu Basın Birliği Genel Sekreterliği görevinde bulundu, Basın Yayın Genel Müdürlüğü Seçici Kurul Başkanlığı, Boks Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Basın Sözcülüğü yaptı.

    Uzun yıllar TBMM'de parlamento muhabirliği yaptı ve hali hazırda TBMM serbest basın kartı hamili olarak çalışmalarını sürdürüyor.

         Bu arada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen SÜREKLİ BASIN kartı hamili.  

    Kırk beş yıla yakın bir zaman içinde geçirdiği siyasi ve gazetecilik yıllarındaki gözlemlerini, Özallı yılları ihtiva eden   “ BENİ ÇOK ARARSINIZ ” adlı kitabı ve   “ Siyaset Çayırının Peşrevcileri ” " Mahalli İdarelerde Reform Hareketleri " adlı kitapları ile kamuoyuna sundu. Her üç kitap da piyasada ciddi manada okuyucu buldu ve Akçağ Kitabevi tarafından basılıp dağıtımı yapılan kitaplardan 495 sayfalık  “ Beni Çok Ararsınız ”     3. Baskısını yaparken, “ Siyaset Çayırının Peşrevcileri ” ikinci baskısını yaptı.                                             

                                ***

    Anavatan Partisi'nin kurulmasıyla birlikte iki dönem (10 yıl) Ankara İl Genel Meclisi üyeliğine seçildi. Bu yıllarda en aktif rol aldığı kurumlar arasında    “ Kamu Yararına faaliyet gösteren Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Birliği Genel Başkanlığı ” oldu. ( 9 yıl )

      1994 seçimlerinde Anavatan Partisi'nden milletvekilliğine aday olup listede yerini aldı ama seçilemedi.

      ANAP döneminde Ankara İl Genel Meclisinde Grup Başkan Vekilliği, Meclis Başkan Vekilliği, Bütçe Komisyonu Başkanlığı, Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı yaptı.

                      ÖZALLI YILLAR

       Siyasi hayatının bir bölümünü Rahmetli Turgut Özal'ın başbakanlık döneminin son günleri ile Cumhurbaşkanlığı sürelerinde yanında geçirdi. Bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı Köşkünde özel toplantılar ve organizasyonlar yaptı.

     Özal'ın birçok yurtdışı ve yurtiçi gezilerine katıldı. Vefatından önce rahmetli Özal'ın kurmayı planladığı parti ile ilgili olarak istişare ettiği ve özel çalışmalar yaptığı isimler arasında yer aldı. Kısa bir süre (Mesut Yılmaz'ın ANAP Genel Başkanlığı, Mehmet Keçeciler 'in Teşkilat Başkanı olduğu dönemde ) Teşkilat İşleri Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu

                 AK PARTİ’DEN DE SEÇİLDİ

          2004 yerel seçimlerinde yeniden AK Parti'den Ankara İl Genel Meclisi üyesi seçildi. Bu görevi esnasında Meclis Başkanlığı, Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı, Bütçe Komisyonu Başkanlığı,  Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AR-GE Komisyonu Başkanlığı yaptı.

   HALİ HAZIRDA YAYIN HAYATINI SÜRDÜRDÜĞÜ MEDYA KURULUŞLARI

         Mehmet Akyol bu günlerde Başkent Ankara Medya Grup'a bağlı olarak, ankarameclisihaberleri.com , www.ankarameclisihaberleri.com,  www.baskentlilerhaber.com, www.turkiyeanadoluhaber.com  Haber Merkezleri ve Haber sitelerinin sahibi ve Genel Yayın Müdürlüğünü yapmaktadır. Ayrıca, Birleşik Haber Ajansı Grubu, Ankara Meclisi Haberleri Grubu, Başkentliler Haber Grubu, Kulis Sonu Notları , Başkent Ankara Platformu Haberleri Grubu'nun sahibi.  

Bununla birlikte Başkentliler Haber ANKARA Gazetesi'ni ve HASLET  Dergisi’ni uzun yıllar yayınladıktan sonr, son yıllardaki ekonomik nedenlerle yayın hayatlarına son verdi. 

     SİVİL TOPLUK KURULUŞLARININ ZİRVE İSMİ

     Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON) 'un kurucusu olup uzun yıllar Genel Başkanlığını yaptı. Hali hazırda BAŞKON'un Onursal Başkanı ve Ankara Meclisi Derneği'nin ve Başkent Ankara ve Anadolu Platformu'nun Genel Başkanlığını yürütüyor. 

    ANKARA MECLİSİ DERNEĞİ 4 hedef üzerine kurulmuştur 1- Okumak-okutmak, okutmayı yaygınlaştırmak 2-Çalışmak, 3- Üretim ve Verimliliği arttırmak, 5-Anadolu Düşüncesinin önemi kamuoyu ile paylaşmak ve Anadolu insanının hasletinin öneminin kavranmasını sağlamak.  Bu bağlamda bilimsel toplantılar, yatırıma ve verimliliğe yönelik organizasyonlar ve çalışmalar yapmakta olup yakın bir zaman içinde Ankara ve Anadolu’da hayırlı birçok yatırım olacağına inandığımız projelerin yapılmasına önayak olmakta ve bu vesile ile başta OKUMAK üzerine geliştirilen ( Okuma Alışkanlığını Yaygınlaştırma Projesi )  Şehirden Köye Dönüş Projesi, Üretim ve Verimliliğin arttırılması projeleri üzerinde çalışmalar yapan ve bu projeleri hazırlayıp sunan kuruluştur.

     BAŞKENT ANKARA VE ANADOLU PLATFORMU 23 Sivil Toplum Kuruluşunun bir araya gelmesi ile kurulmuş bir teşkilattır. 

BAŞKENT ANKARA ANADOLU PLATFORMU  İDARİ MEKANİZMASINDA  GÖREV ALAN İCRA KURULU ÜYELERİ şimdilik şu isimlerden oluşmuştur. 

1- PROF.DR. MEHMET TEKİN  ( Akademisyen/ Genel Başkanvekili  )  2- HAŞİM EFE ( Emekli Albay / İdari ve Mali İşler Başkanı )   3- MUSTAFA ODABAŞ ( Emekli Bürokrat / Teşkilatlanma Başkanı )  4- İSA ÇERKEZ ( Emekli Albay / Teşkilatlanma Genel Sekreteri- Türk Dünyası ve Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ) 

 İDARİ VE MALİ İŞLER BAŞKANLIĞINDA GÖREV ALAN DİĞER TEŞKİLAT MENSUPLARI   

MUSTAFA İHSAN GÜZEL ( İlmi Araştırmalar Uzmanı / İdari ve Mali İşler Başkan Yardımcısı ) 6- MÜKREMİN ALTIN ( Mali Müşavir / Mali İşler Başkan Yardımcısı ) 7-  KERİMAN GÖZALAN ( Eğitimci / Mali İşler Başkan Yardımcısı )

  ANKARA MECLİSİ DERNEĞİ VE BAŞKENT     ANKARA ANADOLU  PLATFORMU    

       Yüksek İstişare Kurulunda Bakanlık, Milletvekilliği yapmış 17 isim bulunmaktadır.

Yüksek İstişare Kurulu Başkanları a- TBMM E.Meclis Başkan Vekili, E.İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu b- BAŞKON Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Bayındırlık E.Bakanı, ANAP E.Genel Başkan Yardımcısı CENGİZ ALTINKAYA

YÜKSEK İSTİŞARE KURULUNUN DİĞER İSİMLERİ:

 1- BÜLENT KUŞOĞLU ( CHP Genel Başkan Yardımcısı ) 2- HASAN KORKMAZCAN  (TBMM E.Başkan Vekillerinden , 4 Dönem Denizli Milletvekilliği yaptı  5- BARLAS DOĞU ( Milli Savunma Eski Bakanı ) 6- ZEKİ SEZER ( DSP E.Genel Başkanı ) 7- BEYHAN ASLAN ( ANAP Grup Başkan Vekilliği yaptı – 8- MEHMET ZEKİ ÇELİK ( RP Ankara İl Başkanlığı-Ankara Milletvekilliği)  9- ALAETTİN FIRAT ( İki Dönem Muş Milletvekilliği yaptı ) 10- KEMAL  ALBAYRAK ( AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi-Kırıkkale E.Milletvekili )  11- GAFFAR YAKIN ( E. Afyonkarahisar Milletvekili )

YUSUF BACANLI  ( DYP Yozgat E.Milletvekili )  12- ERSÖNMEZ YARBAY  ( İki dönem Kırıkkale Milletvekilliği yaptı ) 13- VAHİT ERDEM  ( İki dönem Kırıkkale Milletvekilliği yaptı ) 14- HAMDİ ERİŞ ( 19.Dönem Ankara Milletvekili ) 15-  NURETTİN ÖZDEBİR  (Ankara Sanayi Odası –ASO- Başkanı ) 16- ÖZDEMİR TURGUT ( Haymana Belediye Başkanı ) 17- ÇAVUŞ ASAN ( Emekli Hakim, Avukat )

                      ONURSAL GENEL BAŞKAN Dr.ÖMER ÖZDOĞAN ( Siyaset Bilimcisi- İş Adamı )

ONUR KURULU BAŞKANI : ABDULKADİR SARI : İki Dönem İdareciler Derneği Genel Başkanlığı yaptı, Hatay, Van, Bingöl Eski Valisi )   

PLANLAMA VE KOORDİNASYON :  1-  20.Dönem Yozgat Milletvekili YUSUF BACANLI  2- Siyaset Uzmanı, Mali Müşavir  SEFA VARLIK  

Ankara Meclisi Derneği Genel Koordinatörü   MERAL ASİLLER

Başkent Ankara ve Anadolu Platformu Genel Koordinatörü VELİ KALSIN

 

                                                                 BİLİM KURULU

1- Prof.Dr. Hayrettin İvgin (Başkan ) 2- Prof.Dr. Anıl Çeçen 3- Prof.Dr. Hayrani Altınbaş  4- Prof.Dr. Naile Bilgili 5-Prof.Dr. Kadirhan Sunguroğlu  6- Prof.Dr. Ali Çayköylü  7-Prof.Dr.Ali Bilgili  8- Prof.Dr. M.Münir Atalar   9. PROF.Dr. Mehmet Tekin,  10- Prof. Dr. Mehmet Oğuz Öztoprak  11-Doç.Dr. Şeref Kavak 12- Doç.Dr. Hüseyin Özçelik 13- Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Başbakanı  ( Bilgisaray Yüksek Mühendisi ) Erkin Sabit 14- Emekli MEB Baş Müfettişi Cevdet Sezgin  15- İlmi Araştırmalar Kurulu Başkanı , MEB Baş Uzmanı  Hüseyin Kazan  16-  Muş 17 ve 18.Dönem Milletvekili (Akademisyen )  Alaettin Fırat  18-MELİKE BAŞKAN ( Kurulun Koordinatörü)

                      TEŞKİLATLANMA GENEL SEKRETERİ  : HÜSNÜ EKİZCELİ

           * YEREL YÖNETİMLER BAŞKANI İDRİS YAVUZ CENGİZ ( Eski Belediye Başkanı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi Üyesi )

                      İDARİ VE MALİ İŞLER  KOORDİNATÖRLERİ : FEHİM DEDE

                                    İLMİ ARAŞTIRMALAR KURULU

1- HÜSEYİN KAZAN  ( Başkan)  Araştırmacı-Yazar, Milli Eğitim Bakanlığı Bilimsel Çalışmalar Uzmanı,  Yayınlanmış 4.000 Makalesi var. 2- Prof. Dr. Özcan Güngör,    3-MUSTAFA ODABAŞ  (Emekli Bürokrat )

                                         İDARİ VE İÇTİMAİ ÇALIŞMALAR 

     1- MUSA AYAN  2- SONER GENÇ  3- MEHMET ERGÜN   4- E.ALBAY İSA ÇERKEZ  5- SABİHA KARAOSMAN  6- MİRAÇ ASLAN 8-HURŞİT TAŞÇI  9- RAMAZAN BALSAK  10- FEHİM DEDE

                                                   ADALET VE HUKUK KURULU

1- Prof.Dr. Anıl Çeçen   ( Hukuk Adamı, Araştırmacı- Yazar ) 2-Av. ÇAVUS ASAN ( Emekli Hakim )  3- Av. SÜLAYMAN YILMAZ 4- AV. HATİCE FİDAN  5- AV. YUSUF ZİYA KIVANÇ  6- DİLEK YAKA

                                                        EKONOMİ TİCARET KONSEYİ

1. Prof.Dr. Mehmet Tekin  2- E.Albay İSA ÇERKEZ    3- MUSA AYAN 4- SELÇUK SOLMAZ  5-VEYSEL ÖZDEMİR 6-  SEFA VARLIK 7- ÜMİT KAYA 8- SELAMİ GENEL 9- MELİKE BAŞKAN KIŞ   10- ZEKİ ÖZDEMİR  11- FARUK KÜÇÜK  12- REŞİT YILMAZ

                                        EĞİTİM –ÖĞRENİM  KURULU

1- FUAT TURGUT ( BAŞKAN ) 2- MUSA AYAN 3- CEVDET SEZGİN  4-HÜSEYİN KAZAN  5-KERİMAN GÖZALAN  6- MURAT TEKÇE 7- SIRRI ER 8- SEBAHATTİN GÖKMEN 9- BİLAL BÜTÜN  10- LEMAN KARATAŞ 11- DURAN BARBİN  12-   BETÜL ATABEY 13- SONGÜL KABADAYI 14- NURAN ATAKUL  15- NURSEN TALASLI  16- SABİHA GÜMÜŞ  17.Ahmet Ünsal 18- VELİ KALSIN 19-

                                   BAŞKENT ANKARA PLATFORMU HALK MECLİSİ KURULU

1- Prof.Dr. Mehmet Tekin - Doç.Dr. Hüseyin Özçelik 4-DR. METİN ÖZASLAN 5- DR.SAMET MUGANLI 6- SEMİHA AYHAN 7- CEVDET ENSARİ 8- MURAT GÖZTOKLUSU 9- İBAHİM KURT 10- EMİN ÖRS 11- İBRAHİM DEMİR 12- HÜSEYİN ALTUN  13- ALİ DOĞAN 14- TANER YILMAZ 15- AHMET TANDOĞAN 16- HASAN HÜSEYİN DURSUN 17- ABDULKADİR AĞA  18- HÜSEYİN ALTUN 19- DR.ÖZER ÖZENÇ  20- MÜSLÜM BENLİ  21- HÜSNÜ SAĞUN

                                         KADIN TEŞKİLATLARI KURULU

  1- Elmas Yağmur (Başkan )  2- Meral Asiller 3- Sabiha Karaosman 4- Melike Başkan Kış 5- Mualla Korkmaz 6-Saime Halaç  7- KERİMAN GÖZALAN 8-Feyza Karataş 9-Ayşe Songül Hoş   10-Sibel Bulut  11-Selda Kalkan 12-Nurcan Demir  13-Nursen Tavaslı 14-Lale Doğan 15- Aliye Çiçek Akyol 16- Seher Tetik  17- NURSEN TALASLI 18- MELİHA DEMİRTAŞ  19- MÜNEVVER ÇAĞLAYAN 20- ZEKİYE AYDEMİR  21- GÜLPERİ ÇALI 22- NARİN ARIÖZ  23- TÜLİN ARSLAN 24-SEYDİYE EVİR

                                          KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT KURULU

      1- PROF.DR. M. MÜNİR ATALAR 2- E.Albay İSA ÇERKEZ 3-RIFAT ÇAKIR 4- ŞENER METE  5-KEMAL ALVER   6- YETER BEKTAŞ  7- ALİRIZA AKSOY 8- KADİR ORAKÇI  9- OZAN SEVDAİ  10- MELİHA KARATAŞ 11- SEMİHA ARAS BORA 12- MUSTAFA ÇELEBİ ÇETİNKAYA   13- DİLEK YAKA  14- OĞUZ AKOVA  

                                                       PROJE GELİŞTİRME KURULU

1- FUAT TURGUT   ( Başkan )  2- HÜSEYİN KAZAN 3- ELMAS YAĞMUR  4- ALİ ALKAÇ 5- ALİSA ÇİÇEK AKYOL   6- MURAT TEKE 7- Mustafa Dızman  8- FERHAT ÖZÇUBUK 9-MELİKE BAŞKAN KIŞ 10- ZEKİ ÖZDEMİR 11- SAMET MUGANLI (Kaşkayı Türkü ) 12- AHMET MERCİMEKÇİ ( Mali Müşavir ) 13- ALİ GÖKER

                                             SİYASİ İŞLER KURULU

1- VAHİT OĞUZ  2- ALAETTİN SÜER 3-İBRAHİM SEVER 4- MUSA  AYAN 5- HASAN ERDOĞAN 6- SEFA VARLIK 7- İBRAHİM YILDIRIM  8-EMİN KERİMOĞLU  9- HURŞİT TAŞÇI 10- SUNA KORKUT  11- MÜSLÜM BENLİ  12- SATILMIŞ TÜRKMEN  13-MELİKE BAŞKAN KIŞ  14- ZEKİ ÖZDEMİR  15- HAKAN ATASOY 16- SELAMİ GENEL  17- HALİL ÖZTÜRK 18- REŞİT YILMAZ

                                     SAĞLIK BİLİMLERİ KURULU

Prof.Dr. Ali Çayköşlü 2- Prof.Dr. Kadirhan Sunguroğlu 3-Meral Asiller 4- Kamil Ünal 5- MURAT CAN ÇETİNKAYA  6- HACER TURGUT 

                                               TEKNİK HİZMETLER VE İLETİŞİM KURULU

                                1- Erkin Sabit 2- Alper Sarı 3- Saime Halaç 4- HURŞİT TAŞÇI

                                                    OKUMAYI YAYGINLAŞTIRMA KURULU

1- Cevdet Sezgin ( Başkan)  2- Prof.Dr. Hayrani Altıntaş 4- Doç.Dr. Şeref Kavak 5 –HÜSEYİN KAZAN 6- Mustafa İhsan Güzel 7- PROF. DR. KAZIM CEYLAN  8.Mustafa Odabaşı

                               TÜRK DÜNYASI VE DIŞ İLİŞKİLER KURULU

1- ERKİN SABİT 2- Prof. Dr. Özcan Güngör 3-DURAK TURAN DÜZ  4- İSMAİL UÇAKÇI 5- DİLEK YAKA 5.Mehmet Altıparmak 6. Aydın Öksüz 7- SAMET MUGANLI (Kaşkayı Türkü )

                                TARIM AKADEMİSİ KURULUŞ ÇALIŞMALARI

1. Alaettin Fırat ( 17 ve 18.Dönem Milletvekili, Akademisyen) 2- Prof.Dr. Ali Bilgili   3- NURETTİN DOĞAN 3- Doç.Dr. Hüseyin ÖZÇELİK 4- İSMAİL UÇAKÇI  5- OSMAN ŞAHBUDAK 6- MEHMET ALTIPARMAK 7- ELMAS YAĞMUR

                                BASIN YAYIN HABERLEŞME KURULU

1- HÜSNÜ EKİZCELİ 2-Erdem Noyan 3- ŞENER METE  4- Bahattin Demiray 5- ZÜBEYDE KAVAK 6- Melike Başkan Kış   7.Mehmet Altıparmak

                                              HALKLA İLİŞKİLER

1- MEHMET BAKİ 2-DİLEK YAKA 3- ZİYA DEMİR 4- ZEKİ ÖZDEMİR  5-HAKAN ATASOY  6- EYUP DERELİ        

                      EMEKLİ BÜROKRATLAR VE BÜROKRATLAR İLE İLİŞKİLER KURULU

1- SAVAŞ KARATAŞ- 2-SABİHA KARAOSMAN – 3. TANER BİLEN 4-Mehmet Altıparmak 5.HAKAN ATASOY -        

                                     ESNAF-SANATKAR KURULU

1- ERCAN AKSU 2- VAHİT OĞUZ 3- ALİ SANCAR ( MUCİT )  4-EKREM ERCAN     5- ALİ KILIÇ   5- SALİH GÖRSOY  6.Ahmet Güngör 7- Mustafa Kocaer 8- TAYYAR TOPÇU

                            ANADOLU BİRLİĞİNİ OLUŞTURMA KURULU

1- YUSUF BACANLAI ( E.Milletvekili ) 2-ZEKİ ÖZDEMİR    3- YİĞİT GÜR 4- MEHMET ALTIPARMAK 5. AYDIN ÖKSÜZ

       SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI  İLE İLETİŞİM VE İŞ BİRLİĞİ KURULU

             1.AYDIN ÖKSÜZ    2- HÜSNÜ EKİZCELİ   3- KUDRET BULUT 4- İSA SEVEN

         Mehmet Akyol’a ulaşmak için ( 0530 464 63 77 ) 

    e-mail: [email protected] ,   [email protected]  - [email protected]  ,   [email protected]        

HABER SİTELERİ: ankarameclisihaberleri.com, www.baskentlilerhaber.com , www.turkiyeanadoluhaber.com,  Facebook: Mehmet Akyol ( 5 adet) Baskentliler Haber Grubu, ankarameclisihaber grubu, Kulisarkası notları,  twitter:/ kesekoy1