banner38

ADALET VE MİLLİ SAVUNMA ESKİ BAKANI OLTAN SUNGURLU : SİYASET YARGININ SIRTINA BİNDİ

( Ahmet Şenol‘un haberi)    Beş dönem Adalet Bakanlığı yapan ayrıca Milli Savunma Bakanlığı, 

25 Mayıs 2023 10:35
ADALET VE MİLLİ SAVUNMA ESKİ BAKANI OLTAN SUNGURLU : SİYASET YARGININ SIRTINA BİNDİ

TBMM Anayasa Komisyonu Üyeliği, 4 dönem milletvekilliği yapan, mensubu olduğu Anavatan Partisi'nde Teşkilat Başkanlığı, Grup Başkan Vekilliği yaparak siyaset sahnesinde önemli bir rekora imza atan Oltan Sungurlu önemli açıklamalarda bulundu.

Ankara Meclisi Başkent Anadolu Birliği üyeleri, yüzlerce milletvekilinin bir araya gelerek kurdukları 20 Mayıs Vakfı’nın başkanlığını yeniden kazanan Oltan Sungurlu’yu ziyaret ederek tebrik ettiler.

     Takdim ve tanıtımlardan sonra bir konuşma yapan Sungurlu, " Maalesef siyaset yargının sırtına bindi " ifadesini kullandı.

     Anavatan Partisi Kurucu Genel Başkanı ve 8.Cumhurbaşkanı rahmetli Özal ile ilgili olarak bazı anılarını dile getiren Oltan Sungurlu “ Özal benim başöğretmenimdi " diyerek vefa hissiyatını bildirdi.

Üzülerek ifade etmek isterim ki, milletvekilliğini nimet kapısı haline getirdiler, oysa milletvekilliği hizmet kapısıdır” diyen Sungurlu şunları söyledi:

    “ Devletin temeli adâlettir, ancak son günlerde görülüyor ki adalet zaafa uğratıldı. Biz her ne kadar Roma hukukundan etkilenmiş olsak da İslam'da adalet vardır. İslamiyet bir sürü prensipleri koymuştur. İslam’daki prensipler her dönem geçerlidir; buna rağmen ülkemizde maalesef tüm kavramlar karışmıştır. Hukuku liderler yapar. Milletin ufkunu açan iyi liderdir. Mustafa Kemal Atatürk öyle bir liderdi.

     Ülkemizde makama talip olanlar ve özellikle de milletvekilleri " Ben size çekirdek bile vadetmiyorum, namuslu çalışacağım, bütçe dışında söz vermeyeceğim." demesi gerekirken bir sürü vaedlerle hem kendilerini zora sokuyorlar, hem de halkımızı. Bunlar doğru şeyler değil tabii..

Zaten milletvekillerinin icra yetkisi yoktur. Özellikle belirtmeliyim ki, Kötülükten iyilik çıkmaz, durum böyle olunca Türkiye zora düşmüştür ve millet olarak bu zorlukların üstesinden gelip bertaraf etmeliyiz. “

      Başkent Ankara’nın konumunu da değerlendiren Oltan Sungurlu bu konuda da şunları söyledi: "Ankara o kadar çok göç almasına rağmen Ankaralılar yani yerliler kendilerine ait örf ve adetlerini devam ettirdi, hiç bozulmadılar, bu çok nadir görülen bir gelişmedir " ifadesini kullandı.

                     BİZ BİR KADRO HAREKETİ BAŞLATIYORUZ

 Ankara Meclisi Başkent Anadolu Birliği Genel Başkanı Mehmet Akyol da bir konuşma yaparak şunları söyledi: “ Sayın Bakanım öncelikle vakfın başkanlığına yeniden seçilmiş olmanızdan son derece mutlu olduk, tebriklerimizi sunuyoruz. Zat-ı alileriniz siyasetin duayeni olduğu kadar aynı zamanda devleti iyi tanıdığınızı bilenlerdenim. Bugün buraya icra kurulumuzda görevli bir arkadaş grubu ile geldik: Genel manada biz güçlü bir kadro hareketi gerçekleştirmek için gayret gösteriyoruz. Tabii öyle sıradan bir kadro değil, her biri birbirinden üstün özellik ve güzelliğe sahip olan arkadaşlardan müteşekkil bir kadro… Mesela bugün buraya teşrif eden arkadaşlarımızın her biri birbirinden üstün özelliklere sahip ve önemli bir bölümü bir siyasi partinin genel başkanı olacak özelliğe sahip.

       Sizlerin konuşmalarınızdan büyük bir feyz aldık. Bu organizasyonun yapılmasında katkısı bulunan vakfın Genel Sekreteri ve 19. Dönem milletvekilimiz sayın Miraç Arslan ve şahsınızda tüm vakıf üyelerine saygılarımızı sunuyor, bu buluşmanın memleketimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. “

Bu arada Ankara Meclisi Başkent Anadolu Birliği Genel Koordinatörü Fuat Turgut sayın Sungurluya bir soru yönelterek şunları söyledi:

    “ Sayın bakanım, son seçimlerde de görüldü ki merkezde siyasi yönden bir boşluk var, bu boşluğun doldurulması konusunda ne gibi bir düşünüyorsunuz? “ Oltan sungurlu cevaben şunları söyledi: “ Zaman zaman bu konu gündeme geliyor ve hatta benim bu konuda öncülük yapmam istendi, ancak ben şahsen böyle bir teklife evet demedim, şimdi seçimler yapıldı, bakalım net olarak sonucunu bekleyelim durum ne gösterir. “

    Toplantıya katılanlar arasında ; Köksal Ünlü, Fuat Turgut, Bilal Bütün, Erkin Sabit, Mehmet Ergün Demirtaş, Satılmış Türkmen, Serdar Balcı, Tuncer Erhan, Durak Turan Düz, Ahmet Şenol yer aldılar.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.