banner27

Y.KARAÖREN GÜREŞLERİNDE GÖRÜLMEMİŞ VE DUYULMAMIŞ ESTANTANELER

* Köyün değil yalnız Ankara’nın da güzide simalarından olan , insanlık ve ahlak abidesi İşadamı (TEK Boyanın sahibi ) İsmail SARIHAN bir tarihi gerçeğe daha mührünü vurdu. 

01 Ağustos 2022 22:16
Y.KARAÖREN GÜREŞLERİNDE GÖRÜLMEMİŞ VE DUYULMAMIŞ ESTANTANELER

    * Köyün değil yalnız Ankara’nın da güzide simalarından olan , insanlık ve ahlak abidesi İşadamı (TEK Boyanın sahibi ) İsmail SARIHAN bir tarihi gerçeğe daha mührünü vurdu.

     * Müsabakalara 160 ‘ ın üzerinde güreşçi katıldı; ancak sayı önemli değil önemli olan bu pehlivanların tamamının Yukarıkaraören Köyünden olması. Organizasyonun koordinatörlüğünü ve sunuculuğunu her zaman olduğu gibi İsmail SARIHAN yaptı.

* AĞALIK YARIŞMSI pehlivanların kapışması kadar önemliydi. Nitekim öyle oldu ve ağalık yarışmasına 17 ağa adayı katıldı. Ağalık yarışmasına katılabilmek ve kaydını yaptırabilmek için peşinen 1.000.oo TL yatırılması bir başka orijinalite ve uygulamasıydı güreşlerin.

AĞALIĞI ASIM KOÇAK 60 BİN TL İLE KAZANDI

Taa yılların ötesinden tanıdığım dostluğumuz 40 seneye dayanan köyün gerçek manada ağası ve lideri Osman Koçak’ı yaşının 90’lara dayanmasına rağmen hala genç ve de dinç buldum. Bana ve misafirlerime öyle sahip çıktı ki anlatamam.

Bana tahsis edilen yer ağa koltuğunda ağanın hemen yanı oldu. Bu durumda eski ağa ile yeni ağa arasında kaldım ve müsabakaları bu şekilde izledik. Neler konuştuk neler, işlerinden yaşlarına kadar, yıllar yılı süren başarılarına, eski hatıralarımıza kadar…

Bu arada yeni ağa Asım Koçak’ın torunu Ayşe Koçak geldi yanımıza. Tanıştık… Ancak ne tanışma. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığında görevliymiş. Aynı başkanlıktan aldığım sürekli Basın kartımı gösterince elimden alıp okudu ve ooo çok memnun oldum diyerek mutlu oldu. Ayşe kardeşim bir hayli fotoğrafımızı çekti. Benimle ve misafirlerimle çok ilgilendi. Tanışmamızdan elbette o mutlu oldu ama ben çok daha fazla mutlu oldum; hatta annesi ve hısım-akrabaları ile de tanışma fırsatımız oldu

KATILIMCILAR ARASINDA Eski Bakanlarımızdan Yörenin milletvekili Prof.Dr. Emrullah İşler, Çin zulmü altında inim inleyen ve hiçbir devletin sahip çıkmadığı Uygur Türklerinin Sürgün Hükümeti Başbakanı Erkin Sabit, Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, bazı MHP Ankara İl Başkanı ve İlçe Başkanı, Başkent Ankara Anadolu Platformu Başkanlar Kurulu Başkanı ve Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu Genel Başkanı Durak Turan Düz, bu teşkilatın idari koordinatörü Siyaset uzmanı Mehmet Baki, Siyasi İşler ve Eğitim Kurulu Üyesi Bilal Bütün iştirak ettiler. Programın sonuna doğru Kazan Belediye Başkanı katıldı

ESYAV’DAN KİMSENİN GELMEMESİ DİKKATLERDEN KAÇMADI

Adını vermek istemediğim bir arkadaş, “ İsmail Bey ESYAV’ın yönetim kurulu üyesi, ancak bakıyorum da bu teşkilattan hiçbir gelen olmamış, Hakk’a varan yolun halktan geçtiğinin farkında değiller sanırım “ ifadesini kullanınca bir hayli düşündüm. Her şey çok güzeldi ve kusursuzdu. İkramların (tabir caizse ) bini bir para idi. Ağaların yarışması ve ağalığı kırk yıllık dostum Asım Koçak’ın kazanmasından mutlu oldum

Ödüllerini verdiğim genç pehlivanların her birinin ayrı özellik ve güzellikte olmalarının yanında azim ve iradeleri hoşuma gitti. Köy eşrafının çoluk-çocuğu ile festival alanda olmaları doğrusu beni sevindirdi ve örnek bir köy olmasından mutlu oldum.

Tabii artık ÜSTAD derecesine gelen sayın İsmail SARIHAN organizasyonları büyük bir fevkaladelik kazandı; yerine yeni yeni isimler yetiştirdiğine şahit oldum. Bunlardan biri de, bir bakışta yakışıklı ve pırlanta ruhlu olduğu her halinden belli olan İhsan Altınordu’ydu. ( Kırkpınar Güreşleri başta olmak üzere birçok güreş organizasyonuna katıldım, nice cazgırlarla dost ve arkadaş oldum, hele hele sunuculuktan çok iyi anlarım zira moderatör olarak bu görevi TV’lerde ve toplantılarda yıllar yılı yaptım. ) Ancak bu kardeşimin sunum esnasında bazı noksanlıkları var. Örneğin takdim ederken cümlesinin son kelimesini ya es geçiyor, ya da sesinin tonunu düşürdüğü için anlaşılmıyor. Benim îkâzım bir uyarı mahiyetinde ki gelecekte ona çok ihtiyaç olacak. Bu vesile ile başarı dileklerimi sunuyor ve onu seviyorum.

BİR BAŞKA ELEŞTİRİM DE …. Kızılcahamam Belediyesi Foto muhabiri Osman Efendi ile Kazan Belediyesinin gazeteci geçinip de fotoğrafçılıktan ileri gidemeyen kardeşlerimize. Kazan foto muhabiri çok hareketli ancak bir o kadar da heyecanlı Daha ağırbaşlı ve daha fazla kendisine güvenmesi lazım. Kızılcahamam Belediyesi basınında görevli Osman kardeşim ise şımarmayı öğrenmiş.

Gazetecilik, öncelikle habercilikten geçer, iyi imla ve haberi hayalleri ile süslemekten, biri bin yapmaktan geçer. Bunun için de çok okumak ve çok yazmaktan, kelime haznesini arttırmaktan geçer. Osman kardeşimiz bunları öğrenmek yerine kibre kapılmış, kendi zaviyesi ve seviyesinde yeni bir dünya oluşturmuş yolu açık olsun.

Bu arada Yukarıkaraören köyü dernek başkanı ve köy muhtarının ev sahipliğini zayıf bulduğumu da kayda düşmem lazım.

Böylelikle bir Yukrıkaraören Güreşleri daha büyük bir başarı ile sona erdi. Başta sayın İsmail SARIHAN ve Ağa seçilen değerli dostum Asım Koçak’a, Yukarı Karaören Köyü sakinlerine, özellikle bu köyden ve çevre köylerden yanımıza gelip bizimle ilgilenen ve anılarımızı dile getiren değerli dostlarıma, minnet ve şükranlarımı, saygı-sevgi ve başarı dileklerimi sunuyorum.

MEHMET AKYOL

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.