banner27

ARAMIZA ÖNEMLİ BİR HUKUK VE ADELET MENSUBU DAHA DAHİL OLDU : AV.ÇAVUŞ ASAN

 

26 Nisan 2022 22:07
ARAMIZA ÖNEMLİ BİR HUKUK VE ADELET MENSUBU DAHA DAHİL OLDU : AV.ÇAVUŞ ASAN

* Hakk için halka hizmet yolunda sürdürdüğümüz çalışmalar yavaş yavaş yurt geneline yayılıyor.

Özellikle Başkent Ankara Platformu’nun hayata geçmesi ile birlikte Anadolu’dan aramıza katılmak için önemli bir teveccüh var.

      * Aralarında bakanlık, milletvekilliği, valilik, devletin çeşitli kademelerinde görev yapmış önemli isimler, sivil toplum kuruluşlarının liderleri başta olmak üzere her kesimden değerli insanların katılımıyla kervan her gün biraz daha büyüyor.

Bir süre önce aramıza katılarak Başkent Ankara ve Anadolu Platformu’nun Adalet ve Hukuk Kurulunda yer alan emekli Hakim Av. Çavuş Asan haber sitelerimizde köşe yazarlığına başladı.

      www.turkiyeanadoluhaber.com ‘daki köşesinden sizlere seslenecek olan bu müstesna insanın yazılarını okumanızda önemli yararların olacağını ifade etmek istiyorum.

      Yalnız biyografisini sunmadan önce birkaç cümle daha ilave etmek istiyorum: 

    Sayın Çavuş Asan her ne kadar son görevinin Antalya’da olması nedeniyle bu şehre yerleşmiş olsa ve burada yaşamaya karar vermiş olsa da doğup büyüdüğü köyünü-yöresini unutmuş değil.

     Değerli eşi hanımefendi ile birlikte , “ Senenin bir bölümünü Antalya’da geçirelim, diğer bölümünü de doğduğumuz köyümüzde geçirelim “ kararını almışlar.

     Ehh, sıla-i rahimin önemini bilen, her ne kadar doyduğu yerde hayatını idame ettirse de doğduğu yerin kıymetini bilen insanların memleket sevdası içinde yoğrulmuş olması ne kadar önemli.

      Cenab-ı Hakk yardımcıları olsun; onlarla tanışmak-tanımak ne kadar güzel. Selam olsun, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

                                                                                                    Mehmet Akyol

        Yargıtay Tetkik Hakimliği görevine, Yargıtay 7.Hukuk Dairesi ve Yargıtay 4.Ceza Dairesinde Tetkik Hakimliği görevlerinde de bulunan AV.ÇAVUŞ ASAN’NIN İŞTE BİYOGRAFİSİ

          13/06/1967 tarihinde Kızılcahamam ilçesi Yukarıkese Köyü’nde doğdu.

          İlk ve ortaokul eğitimini Ankara’ nın Etlik semtindeki okullarda almış ve Ankara Etlik Lisesini bitirdikten sonra 1990 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

             Adli Yargı Hakimlik sınavlarında başarı göstererek 1991 yılında Ankara Adliyesinde Adli Yargı da Stajyer hakim olarak göreve başlamış, 1993 tarihinde hakimlik stajını tamamladıktan sonra Ekim 1993 tarihinde ilk görev yeri olan Ağrı ili Patnos ilçesinde hakimlik görevine başlamıştır.

           İlk görev yerinde iken Aralık 1993-Ağustos 1994 tarihleri arasında Amasya ve Isparta illerinde kısa dönem olarak askerlik görevini ifa etmiştir. Hakimlik meslek hayatında sırasıyla; 1993-1997 tarihleri arasında Ağrı ili Patnos ilçesinde, 1997-1999 tarihleri arasında Ordu ili Akkuş ilçesinde, 1999-2003 tarihleri arasında Konya ili Cihanbeyli ilçesinde, 2003-2004 tarihleri arasında Zonguldak ili Kdz. Ereğli ilçesinde, Hukuk Hakimliği ve Ceza Hakimliği görevlerini ifa ettikten sonra,

          2004 tarihindeki yaz kararnamesi ile Yargıtay Tetkik Hakimliği görevine atanmıştır. 2004-2009 tarihleri arasında Yargıtay 7.Hukuk Dairesinde ve Yargıtay 4.Ceza Dairesinde Tetkik Hakimliği görevini ifa etmiştir.

    Yargıtay 7.Hukuk Dairesinde anılan dairenin görev alanı olan 3402 Sayılı Kadastro Kanunundan doğan hukuk davalarına ilişkin dava dosyalarının incelenmesi ve rapor düzenlenmesi ile heyete sunum yapma görevini ifa etmiş devamında Yargıtay 4.Ceza Dairesinde görevlendirilmiş bu dairede ise kamu görevlileri ve mahalli idarecilerin görev suçlarından doğan “Görevde yetkiyi kötüye kullanma” ve “Görevi savsama” suçlarına ilişkin ceza davaları dosyalarını ve diğer bir çok suç türüne ilişkin ceza davası dosyalarının kanun yolu incelemeleri için dosyanın okunması, inceleme raporu düzenlenmesi ve daire heyetine sunum yapılması görevlerini ifa etmiştir.

         Yargıtay Tetkik Hakimliği görevi sonrası 2009 yılında yaz kararnamesi ile Antalya Adliyesine hakim olarak atanmış, 2009 ve 2016 tarihleri arasında Antalya Adliyesinde Sulh Ceza Mahkemesi, Asliye Ceza Mahkemesi ve Ağır Ceza Mahkemelerinde Ceza Hakimi olarak görev yaptıktan sonra, 2016 tarihinde Bölge Adliye Mahkemelerinin (İstinaf Mahkemeleri) kurulması ile birlikte Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 10.Ceza Dairesinde emekli olduğu Ağustos 2019 tarihine kadar daire Üye Hakimi olarak görev yapmıştır.

            Bu dairede ise 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun dışında kalan Özel Ceza Kanunlarda düzenlenmiş suç türlerine ilişkin ilk derece mahkemelerince kurulan hükümlerin istinaf incelemesi görevini ifa etmiştir. Emeklilik sonrası Antalya iline yerleşmiş olup halen Antalya Barosuna kayıtlı serbest Avukatlık görevini ifa etmektedir.

      Evli ve bir çocuk babası olup eşi halen Antalya Adliyesi Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü olup, oğlu ise İstanbul ili Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.